|

На 31 май успях да присъствам на две представяния. Първото от тях беше на тема "Новата издателска програма на Факултет Славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски" с участието на проф. Валери Стефанов, декан на факултета. Признавам, че академичната книга не ме интересува особено и многото дебели сборници, посветени на някой си професор, не ме впечатлиха. Но проф. Стефанов говори толкова увлекателно, че малко ми трябваше да посегна към масата със сборници и монографии и да се зачета.
Академичната книга има много малка пазарна реализация, от нея не се очаква някаква финансова печалба, а тя трябва да е една духовна инвестиция, някакво вложение във българската наука и култура, в духовното богатство на нацията. Продукцията на Факултета по славянски филологии е част от съвременната световна книжовна конюнктура. Както сподели проф. Стефанов, дошло е време книгата да бъде поддържана чрез създаване на читателски общности, чрез тяхното възпитаване. Съответно съществува нещо, което може да бъде наречено "читателска общност на академичната книга" и това, което факултетът е направил е жест на инвестиция именно в тази посока. "Когато кажем "книга", разбираме социализиран текст", съответно добре е текстовете, създавани от научната общност да бъдат социализирани. Проф. Стефанов се спря и на оформлението на новите им книги, като обеща университетската книга да има и занапред добър вид, също и ръкописите да не отлежават дълго време в чекмеджетата, както до сега.
Второто събитие в Литературното кафе беше и премиера на любима книга на любим автор.
"Думата народ е неясна и трябва да се употребва рядко и внимателно" - с това изречение започва "Весела книга за българския народ" на писателят Георги Данаилов. Книгата и авторът бяха представени от Бойко Василев, който още в началото обяви, че всеки негов опит да каже нещо по-смешно и по-увлекателно от Георги Данаилов е предварително обречено на неуспех, обречен е и всеки негов опит да анализира афористично и весело българското, както Данаилов го прави. Затова г-н Василев се опита да преразкаже какво е прочел като един въодушевен читател. Откакто е прочел за пръв път "Весела книга за българския народ" той непрекъснато я препоръчва на разни хора. "Защото единственият смислен начин да говорим за българското е именно така - непатетично, самокритично, но не и самогилотиниращо, весело и със случки, при това със случките на днешния ден, а не с постоянно рециклиране, на онези безсмъртни няколко примера, които знаем от Иван Хаджийски". "Винаги изпадам в подозрение, когато някой почне да разправя: българите сме такива и онакива", споделя Бойко Василев, защото, както казва и Георги Данаилов, говоренето наедро за българите често е плод на незнанието ни какви са всъщност другите. "Моят цивилизован избор са вицовете на Георги Данаилов, неговите шопи, които разбират, че истинският хумор започва с това, да се надсмееш над себе си, а неговите история за любовта, мърсотията, българската полиция, българските терористи, българският език, българските политици, са истории, които ни дават златната възможност да се погледнем отстрани", каза в заключение Бойко Василев. След дългата му, но увлекателна реч, авторът прочете няколко откъса от книгата, които допълнително тласнаха многобройните посетители на Литературното кафене, изпълнили и пространството около него към щанда на "Хеликон".
"Весела книга за българския народ" на Георги Данаилов можете да закупите и от виртуална книжарница Books.bg. Горещо ви я препоръчвам!