|

В бистро "Хеликон" Ясен Бориславов представи българска енциклопедия "Виното"
Раждането на виното е една мистерия. Не е категорично ясно нито кога, нито къде точно това се е случило. Сигурно е само, че първото вино не е направено, а е станало, поради което е било възприето като дар от боговете.
Така интригуващо започва това истинско бижу на съвременната полиграфия. И ако любезният читател знае библейската история за Ной, който след потопа почна да обработва земята и насади лозе, и пи вино, и се опи и лежеше гол на земята, то той ще бъде очарован да научи защо някои лингвистични проучвания свързват името на Индия , например,с първооткривателството на вълшебния еликсир,а още и мита за цар Ойнос в Древна Гърция, както и това, че авторството върху виното в римската митология пък е приписвано на друг един - не на кого да е, а на самия Сатурн - и още , и още прелюбопитни позовавания на многобройните лингвистични, археологически и исторически проучвания. Според тях ... корените на всички цивилизации , генетично свързани с Европа, са напоени с вино, както образно се изразява авторът. Както и да погледнеш тази книга, отвсякъде си личи удоволствието, с което Ясен Бориславов е търсил и намирал думите, за да разкаже анатомията и физиологията на виното, неговата география, етиката и естетиката на медносладкото вино. Можем да подозираме, че думите сами са го намирали всъщност, тъй като усещането при четенето е за лекота и някаква особена бистрота и прозрачност на думите, вероятно защото като същински бляскави зърна от грозде в текста са намерили място внезапни поетически цитати като този от Одисея: По-натам за Алкиной се листят многоплодни лозите./ Гроздове жълти едни на открита и равна площадка / съхнат огрени на слънце, а други събира лозарят.
Илюстративният материал е поднесен с мярката на естет и познавач едновременно, енциклопедията е дело на човек, който е наистина автор, умеещ да извлече есенцията на писаното слово – ароматът на различните сортове вина,които описва като приятен, фин, елегантен, расов, изискан... богат, цветист, плодов..., а също така и цветът, който варира от жив, ярък, искрящ през сламеножълт, лимонен, кехлибарен до виолетов, рубинен, гранатов и пр. и пр. наслади за сетивата на читателя.Удоволствието да четеш тази книга е почти равносилно на това да отпиваш от шардоне Совиньон блан с невероятния дъх на свежоокосена трева , или младо розе с фин аромат на роза!
Собствениците на веригата книжарници Хеликон Гинка и Данчо Панайотови поканиха автора на енциклопедията да я представи в Бургас и това се случи в бистро Хеликон на площад Тройката пред публика, която ентусиазирано прие да дегустира пет вида вина от разкошния букет на сортове,които се произвеждат от Винарска изба Черноморско злато в Поморие и Винпром - Бургас и които любезно бяха предоставени от собствениците им специално за вечерта. С блясък в очите и приповдигнато настроение гостите пробваха всички
разкоши, за да се убедят, че изучаването на виното е вълнуващо занимание – почти толкова вълнуващо,колкото писането на поезия, сподели възторжена поетеса. Впрочем, н а представянето присъстваха много интелектуалци от Бургас, хора на писаното слово, художници - вероятно поради тази причина те успяха да облекат впечатленията си в слово, т.е., изключително талантливо усвоиха езика на виното. Подобаващо посрещане на пролетта в морския град с усмивки, настроение и слънце в чашите.
Ако нашите читатели са усетили от разстояние, само чрез внушението на моите думи: сладкия вкус на еликсира - с върха на езика, киселия - със страничните фаланги, горчивия вкус – със задната част на езика, и са почувствали удоволствието от първата (макар и въображаема) глътка, какво ли ще изпитат те, ако посетят в някой хубав пролетен ден бистро Хеликон, и вече истински се потопят в плътността и дълбочината на прелестните вина! Не е ли вълнуващо преживяване да седнеш с близки и приятели за по чаша Виа Понтика - 14-годишно и да се забравиш за час - два в... творчески разговори? Наздраве!
Керана Ангелова, Словото