
Рефлексии е рубрика за отзвук от случващото се в света на литературата и сценичните изкуства, сега.
Рубриката Рефлексии
се подпомага от Национален фонд Култура!
Хората с фенерите е поредната прекрасна книга на Кристин Димитрова. В този случай определенията поредна и прекрасна въпреки застрашителното си съседство, нито се опровергават, нито се омаловажават взаимно. Защото през годините Кристин сякаш пише една дълга книга, при чийто прочит разпознаването на всеки следващ фрагмент като пореден е преди всичко радостно усещане.
При това странното е, че съхранявайки погледа си към нещата и изказа за тях, авторът не повтаря историите си. Явно пише с онази откритост, която е по-присъща на живеенето, отколкото на стихотворството случванията в нейната поезия са отново и отново нови, макар че звучат на специфичния, труднозабравим език от предишните й книги. Така, четейки Хората с фенерите, имаш чувството, че си срещнал Кристин, която вече познаваш, но която има да ти разкаже куп непознати неща.
Впечатлението за минаване-край е може би най-устойчивото внушение, оставащо след стиховете й. В този смисъл фигурата на автора в тях напомня съвременен ироничен перипатетик, който, дори и да спре на едно място, ще запази у себе си ритъма на движението приближаване-отминаване.
Със стряскаща понякога проницателност смес от остър разум и още по-изострена чувствителност Кристин Димитрова преминава през безцветните делнични пространства, откривайки в тях неподозирани зевове, отваряйки непризнати и непризнаваеми ранимости, виждайки с жестока яснота невидими неща. Чак те хваща страх да поизлезеш в някой ленив следобед някъде около Попа например, зареян в собствените си мисли, да не би Кристин в своето непреднамерено шляене да улови и скицира нещо, което е толкова твое, че чак не си даваш сметка за съществуването му (а може би и съвсем съзнателно не искаш да си дадеш сметка, затискайки го под изрядна спасителна рутина).
Стиховете на Хората с фенерите са събрани в себе си от силна логика, която е още по-наложителна поради изключително центробежната им образност (и двете тенденции са изведени до крайната си напрегнатост). Така текстовете са създадени чрез противодействащи си механизми: колкото повече се разбягват визиите, толкова повече се концентрира смисълът подобно на малкия пишещ човек в едно от стихотворенията, който, драскайки непонятни фигури по лицето си, всъщност изписва изречението на своята ужасяваща отхвърленост:
...
По цялото му лице бяха изписани
сложни фигури с химикалка
ромб с точка в средата върху едната буза
се свързваше с отсрещната вежда,
задрасквайки всичко по пътя си.
Майка му сега ще полудее
от ужас! Ами да! Ще полудее
от ужас тюхкаха се грижовните
лелки.
Най-вероятно
той не можеше да говори,
но цяла сутрин бе писал писма
по лицето си и тези, които наистина
се интересуваха, можеха
да прочетат:
Няма кой да полудее от ужас
за мене.
...
(Пишещият човек)
Този текст оголва типичен за книгата похват, извеждайки го на показ чрез самия си сюжет. В основата му стои усетът за геометрия дискретното, но прецизно и настойчиво взиране в мъртвите точки и линии, които в своето стълпотворение моделират битие с неопровержим смисъл.
Плашещата, безжалостна прозорливост за света наоколо и в същото време някаква почти непостижима милост към неговите несъвършенства се оказват в съзвучие, излъчващо неочаквани послания. Стремежите към всякакъв вид абсолюти са снизходително приземявани чрез максими като: Няма да намерят щастие / с толкова непостижима искреност. И така, зачерквайки парадоксалното его на масовите истини, в един свят, в който всяко нещо / прелива кръв на опровержението си, Кристин всъщност дава предписания за оцеляване, споделяйки своя уникален поглед, който се крепи на границата между здравия смисъл и взривяващата се чувствителност, между инстинкта за живеене и готовността на човешкото битие да се самоизличи.
С отношението си към логиката текстовете на Кристин Димитрова открито се родеят с английската традиция. Жонгльорската ловкост, с която авторът владее асоциациите си (обвързани същевременно от напрегната интуитивност); хладната рационалност, регистрираща една прекомерна впечатлителност това са признаци, които рязко откъсват почерка на Кристин както от традиционното за българската поезия патетично-емоционално говорене, така и от пообъркания абсурдизъм на деветдесетте години. За благодушно лелинската чувственост или какинската агресия на феминизма пък и дума не може да става. Изобщо Кристин Димитрова в течение на години проправя една толкова своя поетическа траектория, че няма как да бъде сбъркана с когото и да било.
Хората с фенерите е книга, която си струва да бъде четена, за която си струва да бъде мислено и писано, и отново да бъде четена, и отново обмисляна. Заредена е с фини до невъзможност нюанси на срещите с нещата на съзирането им и на вглъбяването в тях. Изпълнена е и със значещи бягства, и със самоопровергаващи се избавления от един свят, който понякога е очевидно пошъл, безцелно активен или просто ужасен. Но в същото време книгата на Кристин напомня, че всичко това може да бъде изящно и красиво промислено. И това послание изразява нетърпимата понякога, болезнена човечност на оптиката й обдаряваща със смисъл и най-безсмислените неща, приближаваща до грозното, пошлото, ужасното сякаш с широко отворени очи и приятелски беззащитно любопитство, което не се отдръпва дори и от най-нетърпимите сцени. А напротив, внимателно събира хаоса и безсмислието в една геометрия на разума, благославя ги някак със самия факт, че могат да бъдат описани и подредени.
Или просто се оттегля от цялата напориста суматоха в своята огорчено-спокойна ирония:
Три кораба пътуваха.
Единият пренасяше коприна.
А вторият се движеше към нищото.
Последният се връщаше назад
към свят от оцелели митове.
Помахахме си.
Три пъти сменям кораба и
все е същият.
(Три кораба)
Кристин Димитрова. Хората с фенерите. ИК Жанет 45. Пловдив, 2003.