|

„Жанета е един истински художник, по призвание и по дух. Откакто се помни, тя рисува. Саморазвива се, самоусъвършенства се, самообразова се. Тя си има своята творческа биография.” – подчерта в краткото си експозе художникът Георги Динев. Познава се с Джанета от времето, когато тя е разкрила една от първите частни галерии в Бургас. „ Пред вас са едни великолепни образци на византийската икона – варианти копия. Преди това Джанета е минала през естетиката на батика, на маслената живопис. С женска чувствителност и изящество, тя претворява в картините си това, което мисли и чувства” – представя изложбата Георги Димов.
Картините в експозицията са създадени през 2013 година. Батикът – „Утро”, „Лодки”, „Къщи” – е изработен в коприна.Маслената живопис е заредена с много настроение, подсилено с текстове от поезията на Кавафис, фино вплетени в тъканта на картините – „Лилиум”, „Усещане”, „Среща”, „Санторини”. Основен акцент в изложбата на Джанета Русева са 24-те икони, които тя определя като последната си любов. Преди 2 години започва сериозно да се занимава с иконопис. Учи в школа по византийска иконопис в Атина, при много добра зографка. „Станах любимка на всички мои съкурсници в школата. Обичат ме и ме уважават” – радва се Джанета.
Началото е трудно. С месеци продължава подготовката на дървото с всички грундове, по древна византийска техника. Всички техники са специфични и изискват много старание, внимание и всеотдайност. Джанета изписва иконите на дърво – орех, масив, контра плаке. „Рисувам от 6 до 12 – 15 часа. Потъвам и забравям всичко. Това е моят път. Иконата изисква от твореца вглъбеност. Има и мистика в нейното изработване. Който се занимава с иконопис, трябва да стъпва на пръсти. Иконата изисква от него да отиде на точното място, при точния си притежател” – споделя Жанета.
Желанието си да рисува тя мотивира така: „Искам хората да виждат светлина, радост, любов”. Една част от картините и иконите й са отишли на много хубави места и това зарежда художничката с нова енергия да твори.
Следващата самостоятелна изложба на Джанета Русева ще е през тази година, пак в Бургас. Ще бъде по-пълна, наситена с големи и по-изпипани професионално икони.
Дванайсетте християнски празника ще са изписани в един формат и една стилистика. Може би тогава ще бъде представена и книгата, която подготвят с Костас Марицас, озаглавена „техника във византийската иконопис”, илюстрирана с изписани от Джанета икони. Тя ще е за тези, които искат да се занимават с иконопис, да се запознаят с откритията и достиженията на Джанета Русева в тази насока.
Радка БАЛЕВА