Документалният филм “Момчето, което беше цар” и анимацията “Баща” с Голямата награда “Златен ритон”

|
Журито на ХIX Фестивал на българското документално и анимационно кино “Златен ритон” в състав: Костадин Бонев – председател, и членове - Николай Михайлов, Андрей Цветков, Людмила Дякова и Пенка Калинкова, присъди следните официални награди:

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ  в категорията документално кино се присъжда

- на филма СЛУЧАЙНИ ГОСТИ ОТ СЛУЧАЕН ВЛАК – продукция „Про филм” – Асен Владимиров, сценарист и режисьор Антоний Дончев

- на филма ХУБЕН РИСУВА ПАРИ– продукция „Омега Филм” – Ани Йотова, Светослав Овчаров, сценарист и режисьор Георги Тенев

ПОЧЕТЕН ДИПЛОМ  в категорията анимационно кино се присъжда 

- на филма ПЪТУВАНЕ – продукция „Аудиовидео Орфей”, сценаристи и режисьори Радостина Нейкова, Владислав Будинов

- на филма REW DAY – продукция „Мирамар Филм”, сценарист и режисьор Свилен Димитров

Наградата на община Пловдив

- на филма ИЗПОВЕД – Продукция БНТ 2 – Пловдив, сценарист Стоян Цанов, режисьор Крум Филипов

Награда за дебют в документалното кино

- на филма СТОИЧКОВ – сценарист и режисьор Борислав Колев, продукция “Камера” - Димитър Гочев

Награда за дебют в анимационното кино

- на филма КРЪВТА – сценарист и режисьор Велислава Господинова, продукция “Геополи” – Павлина Желева и Георги Чолаков 

Награда за драматургия на документален филм

- на филма ПРАВИЛАТА НА ЕРГЕНСКИЯ ЖИВОТ – продуцкция “Агитпроп” – Мартичка Божилова, сценаристи Тонислав Христов и Каарле Ахо, режисьор Тонислав Христов

Награда за визуално решение на документален филм

- на филма ПОСЛЕДНАТА ЛИНЕЙКА НА СОФИЯ – продукция “СИА”, режисьор Илиян Метев, оператори Илиян Метев и Методи Метев 

Награда за режисура на документален филм се присъжда

- на режисьора Михаил Мелтев за филма ВЛЯВО ОТ ПЪТЯ ЛОНДОН – КАЛКУТА, продукция “Две и половина” - Пенко Русев

Награда за художник–постановчик на анимационен филм се присъжда

- на режисьорите Ася Кованова и Андрей Кулев за филма ПИАНИСТЪТ – продукция “Кулев филм продукция” – Анри Кулев 

Специалната награда на журито за документален филм

- на филма КОЙТО ТРЪГНАЛ Е САМ – продукция „Б+ Филм” – Пламен Герасимов, сценаристи Мария Ландова и Ралица Димитрова, режисьор Ралица Димитрова, оператор Пламен Герасимов

Специалната награда на журито за анимационен филм

- на филма КОШМАРЪТ– продукция „Николай Тодоров Клуб Но”, сценарист Иван Кулеков, режисьор Николай Тодоров 

Голямата награда ЗЛАТЕН РИТОН за най–добър документален филм

- на филма МОМЧЕТО, КОЕТО БЕШЕ ЦАР – продукция “Агитпроп” – Мартичка Божилова, сценарист и режисьор Андрей Паунов, оператори Борис Мисирков и Георги Богданов 



 

Голямата награда  ЗЛАТЕН РИТОН за най–добър анимационен филм

- на филма БАЩА – продукция „Компот Колектив България” – Мария Станишева, Весела Данчева, сценаристи Иван Богданов и Фил Мълой, режисьор Иван Богданов 


Бяха присъдени и следните официални награди от името на творчески съюзи и организации: 

Награда на СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ се присъжда

- на филма ЗАГАДКАТА ВЕДА СЛОВЕНА”, режисьор Анри Кулев, продукция “Кулев филм продукция” – Анри Кулев 

Награда на ГИЛДИЯТА НА КИНОКРИТИЦИТЕ към СБФД

- на филма ПИАНИСТЪТ, режисьори Ася Кованова и Андрей Кулев, продукция “Кулев филм продукция” – Анри Кулев 

Награда на БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ФИЛМОТЕКА

- на филма МОМЧЕТО, КОЕТО БЕШЕ ЦАР – продукция “Агитпроп” – Мартичка Божилова, сценарист и режисьор Андрей Паунов, оператори Борис Мисирков и Георги Богданов 

Награда на АСОЦИАЦИЯ на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства АКАДЕМИКА 21

- на филма КРАТКА ИСТОРИЯ НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯ РЕАЛИЗЪМ – продукция “Синемак” – Ивайло Пенчев, сценарист и режисьор Иван Георгиев-Гец


Коментари (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *