Започва театралният фестивал „Бургаски изгреви 2013“

|
Последната седмица на април  за девети пореден път ще направи Бургас театрална столица на България. За четири дни на сцените на Военен клуб, зала НХК и зала „Космос“ бургаската публика ще може да се потопи в магията на театъра, да посрещне 28 театрални състава от 13 града в страната, да се наслади 35 постановки на български и чужди автори и 12 спектакъла на немски език, да докаже за пореден път, че не само миналото, но и настоящето и бъдещето на театъра е в този град.

Тази година може да се види по много от всичко – от народната приказка, през българските класици - Ст.Л.Костов, Йордан Радичков, Елин Пелин и Иван Вазов, и чуждите - Бранислав Нушич, Виктор Хуго Раскон Банда, до Шекспир. Богата палитра - от трагедията, през фарса, до комедията. Ще ни разплакват, ще ни разсмиват, ще ни карат да мислим и да мечтаем. И всичко това с желание и плам, които само младите могат да ни дадат.

За първи път ще видим и уличен театър – на площада пред общината Младежки театър „Алтернатива“ – Горна Оряховица ще представи „Клоунада“. Артисти на кокили, буфосинхнонисти, нестандартни живи статуи, смях, закачки с публиката… Шеговит поглед към живота, любовта и приключенията.

Заедно с програмата на Големия фестивал  за втора година в рамките на “Бургаски изгреви 2013” своя талант и умения в постановки на немски език ще покажат млади театрали от училища с изучаване на чужди езици в цялата страна.
„Театър в училище” е на тема „Европа и нейните ценности“и ще се проведе в зала „Космос“. Младите актьори ще бъдат  посланици на европейските ценности: толерантност, равенство, човешки права, приятелство, мирно съжителство.

Инициативата се осъществява от Министерство на образованието, младежта и науката, посолството на Германия в България, Арт център „Компас”-Бургас, Фондация “Ханс Зайдел” - България и Гьоте-институт, София. 

ІХ Празници на младежкото сценично изкуство „Бургаски изгреви - пролет 2013”  24 - 27 април 
КОНКУРСНА  ПРОГРАМА 

Извънучилищни състави 

24 април, зала „ВОЕНЕН КЛУБ” 

11.00 ч. 

Откриване на фестивала

11.10 ч. 

“МИХАЛ МИШКОЕД” от Сава Доброплодни, театър “Буратино” при ОП “Младежки център” – Хасково

Режисьор: Румяна Георгиева


12.30 ч.

“МУА У ТУПАН” по Боян Папазов, Младежка театрална школа при МКЦ – Бургас

Режисьор и сценограф: Румен Велев

 

14.00 ч.

“ЗАДАВИ СЕ МЕЦА” от Станка Вангелова, Театрална формация “Талантино” при Военен клуб –Бургас

Режисьор, сценограф и музикално оформление: Станимир Карагьозов

Хореограф: Красимира Автанска


15.30 ч.

“ПРИКАЗКА ЗА ПЪТЯ, КОЙТО ТРЪГНАЛ ДА ПЪТУВА” по Стефан Цанев, Клуб “Театър” – Бургас

Режисьор и сценограф: Румен Велев


16.30 ч.

“ЖУЛИЕТА И РОМЕО” от Румяна Капинчева, Театрална формация “Талантино” при Военен клуб –Бургас

Режисьор, сценограф и музикално оформление: Станимир Карагьозов

Хореограф: Красимира Автанска


18.15 ч. 

“КЛОУНАДА” (площад пред Община Бургас), Младежки театър „Алтернатива” – Горна Оряховица

Режисьор: Симеон Христов; Сценограф: Пенка Хаджипеева; Хореограф: Стефани Новакова; Музикално оформление: Христо Колев


19.00 ч. (Зала „Военен клуб”)

“ЧОВЕКОЯДКАТА” от Иван Радоев, Театрално ателие при БСУ

Режисьор, сценограф и музикално оформление: Елевтерий Елевтеров

Хореограф: Милена Сотирова


25 АПРИЛ 

ЗАЛА „ВОЕНЕН КЛУБ”  

10.00 ч.

“МЕЧКОУТЕПЕЦ” - откъс от комедията “Има ли смисъл да утепваме мечка” от П.Пенчев; “КЕРИ”- буфосинхронада; “БРЪСНАР” – буфосинхронада

“ДОКТОР” – буфосинхронада, Младежки театър “Алтернатива” – Горна Оряховица

Режисьор: Симеон Христов; Сценограф: Пенка Хаджипеева; Хореограф: Стефани Новакова; Музикално оформление: Христо Колев


11.00 ч.

“ЖЕЛАНИЕТО” от Виктор Хуго Раскон Банда, Театрална група “Палечко” при Читалище “Съгласие-1862” – Ямбол

Режисьор, сценограф и хореограф: Атанас Жеков-Кроко


12.00 ч.

“БОМБА В УЧИЛИЩЕ” от Мария Маринова, Театрална формация “Млади таланти” при ЦРД-Банско

Режисьор: Марияна Думанова

 

13.30 ч. 

“ЗДРАВЕЙ, ДЪЩЕ” от Димитър Никленов, Димана Щерева - моноспектакъл

Малък младежки театър зад пазара при ОП “Младежки център” – Хасково

Режисьор: Румяна Георгиева


14.30 ч.

“БРУТНО НАЦИОНАЛНО ЩАСТИЕ” Яница Маринова – София

Авторски моноспектакъл


15.30 ч.

Куклен театър “Палечко” при ОДК-Варна, индивидуални изпълнения

Художествен ръководител: Маргарита Шишкова

“МОНОЛОГ НА ЗАЕКА СТОЯНЧО” от Недялко Йорданов; “ЗЕЛЕНЧУКОВАТА СВАДА” от Радой Киров; “СТАФИДКАТА” от Агнеш Балинт; “ФОЛКЛОРНИ МОТИВИ” по Елин Пелин; “КЪДЕ ПРЕЗ ПРОСОТО” по Йордан Радичков;

“ДЪЛГИ УШИ” из художествена проза на Христо Ботев; “МОНОЛОГ НА ЛИСИЦАТА” от Недялко Йорданов; Монолог от “ДРАГИ МИ ГОСПОДИНЕ” по Йордан Радичков; “ЮНАЦИ КУКУРЯЦИ” от Веселина Цанкова; “ЧИПИКЕ” от Шандор Фодор


17.00 ч. 

“ТАЙНАТА НА ГОСПОЖА ВИРЦ” от Херберт Бергер, Театрално студио “Славей” при НЧ “Пробуда” – Ямбол

Режисьор и музикално оформление: Драгомира Бодурова; Сценограф: Александър Александров


18.00 ч.

“РОМЕО И ЖУЛИЕТО – ДА ПОГОВОРИМ ЗА ЛЮБОВТА” по Карел Чапек и Уилям Шекспир, Театрална формация “Феникс” при Сдружение “Феникс 2009”

Режисьор и сценограф: Свилен Стоянов; Музикално оформление: Николай Стоянов


19.00 ч. 

Награждаване извънучилищните състави; Поздравителен концерт


УЧИЛИЩНИ СЪСТАВИ

26 АПРИЛ 

ЗАЛА „ВОЕНЕН КЛУБ”


10.00 ч.

“КОГАТО ВПРЕГНЕМ ЛЮБОВТА” от Добри Жотев, Театрален клуб “Таленто” при ПГМЕ – Бургас

Режисьор, сценограф и музикално оформление: Надя Николова


11.30 ч.

“БЕДНИЯТ КРАЛ” от Теодора Попова, Театрална формация “Магия” при ОУ “Найден Геров” – Бургас

Режисьор, сценограф и хореограф: Соня Янкова; Музикално оформление: Росен Поборников; Художник: Златина Овчарова


12.30 ч. 

“ОБЪРКАНОТО ЦАРСТВО” от Калин Илиев, Театрална формация “Движение” при ПМГ “Акад. Иван Гюзелев” - Габрово

Режисьор: Марияна Митева; Сценограф: Мария Койчева; Хореограф: Валентина Маринова


15.00 ч.

“БОМБЕТО” от Йордан Радичков, Театрална формация “Движение” при ПМГ “Акад. Иван Гюзелев” - Габрово

Режисьор: Марияна Митева; Сценограф: Мария Койчева; Хореограф: Валентина Маринова


16.00 ч.

“ПОКАНА ОТ ПАРИЖ” от Панчо Панчев, Театър 220 при ПГЕЕ “М.В.Ломоносов” – Горна Оряховица

Режисьор: Рена Дранкюлева


17.10 ч.

“ЖЕНСКО ЦАРСТВО” по Ст.Л.Костов, Театрален състав “Млади таланти” при СОУ “Максим Райковиц” – Лясковец

Режисьор: Даниела Райкова


19.00 ч.

“ГОСПОЖА МИНИСТЕРШАТА” от Бранислав Нушич, Театрална формация “Птиците” при ПМГ “Акад.С.П.Корольов” – Благоевград

Режисьор и сценограф: Павлин Славов

 

26 АПРИЛ

ЗАЛА НХК

 

10.00 ч.

“ШОПЛАНДИЯ” по Елин Пелин, Театрално студио “Славейче” при ОУ “П.Р.Славейков” – Ямбол

Режисьор и музикално оформление: Драгомира Бодурова; Сценограф: Александър Александров

 

11.00 ч. 

“МАРИХУАНАТА НА МАМА Е НАЙ-ДОБРА” от Дарио Фо, Театрална формация “Романа арт” при ГРЕ “Г.С.Раковски” – Бургас

Режисьор: Кичка Чиликова; Сценограф: Дорбин Кетеров; Музикално оформление: Теодора Атанасова


12.00 ч.

“ХЪШОВЕ” по Иван Вазов, Артформация “Еуфория” при ПГЕЕ “Константин Фотинов” – Бургас

Режисьор и музикално оформление: Стефани Димитрова; Сценограф: Боряна Попова


13.30 ч.

“МАГИЧЕСКО КЪЛБО” от Стефани Димитрова, Театрален състав при ПГЕЕ “Константин Фотинов” – Бургас

Режисьор, сценограф и музикално оформление: Стефани Димитрова


14.30 ч.

“ЧАС НА КЛАСА” от Лора Лазар, Театрално студио “Питър Пан” при ПГСУАУ “Атанас Буров” – Силистра

Режисьор, сценограф, хореограф: Христо Христов; Музикално оформление: Логрети Ангелов; Осветление: Ганка Касабова


16.00 ч.

“СЛУЖБОГОНЕНИЦА” по Иван Вазов, Театър “Класика” при ГПЗЕ “Захарий Стоянов” – Сливен

Режисьор и сценограф: Соня Келеведжиева; Музикално оформление: Стефан Иванов и Галин Пехливанов


17.30 ч.

“ДОКОСНИ МЕ” от Анна Петрова, Театрално студио “КласА” при СОУ “Димчо Дебелянов” и Военен клуб – Белене

Режисьор: Фендинанд Савчев; Сценограф: Татяна Панайотова; Музикално оформление: Веска Кръстева


19.00 ч.

“РЕЙС” от Станислав Стратиев, Театрална трупа „Гьоте“при ГПНЕ „Гьоте“

Режисьор: Софка Бубалова


27 АПРИЛ

ЗАЛА „ВОЕНЕН КЛУБ”

 

14.00 ч.

“ОРИСИЯ” по Алън Ейкбърн (”Разговор в парка”) и Бранислав Нушич ("Наем"), Младежки театрален състав при СОУ “Проф. д-р Асен Златаров” – Първомай

Режисьор и сценограф: Спас Янков; Музикално оформление: Христо Кръстев


15.00 ч.

“ЗЛАТНОТО МОМИЧЕ”, българска народна приказка, Театрален състав “Млади таланти” при СОУ “Максим Райкович” – Лясковец

Режисьор: Даниела Райкова


16.00 ч.

“КОМЕДИЯ ОТ ГРЕШКИ” по Уилям Шекспир, Театрално студио “Маска” при Математическа гимназия “Гео Милев” – Плевен

Режисьор: Галина Вълчешка; Художник по костюмите: Даяна Тончева; Музикално оформление: Мария Радева


17.15 ч.

“САМОДИВА” от Росен Узунов, Театрална група при Хуманитарна гимназия “Дамян Дамянов” - Сливен

Режисьор и музикално оформление: Росен Узунов


19.00 ч.

Награждаване на училищните състави. Поздравителен концерт.


„ТЕАТЪР В УЧИЛИЩЕ“ - Постановки на немски език

ЗАЛА "КОСМОС" 25 - 27 април 2013 г.

25 АПРИЛ 

15.00 часа

ПГНЕ „Гьоте” - Бургас „Lachen – gleich in allen Sprachen“ nach Kurt Tucholsky, Klaus Peter Schreiner, Dieter Perlowski

„Смехът – еднакъв на всички езици” по Курт Тухолски, Клаус Петер Шрайнер, Дитер Перловски

 

16.00 часа

ГПЗЕ „Захарий Стоянов” - Сливен

„Der zerbrochne Krug“ von Heinrich von Kleist

„Счупената делва” от Хайнрих фон Клайст

 

17.00 часа

І Езикова гимназия - Варна

„Weggemobbt” von Anja Tuckermann

„Изтормозен” от Аня Тукерман

 

18.00 часа

НГСЕИ -Пловдив

„Der kleine Mensch in der großen Welt“ nach Motiven aus „Der gute Doktor“

Von Neil Simon „Малкият човек в големия свят" по мотиви от пиесата "Добрият доктор" от Нийл Саймън


26 АПРИЛ

9.00 часа

ЕГ „Пейо Яворов“ - Силистра

„Türen auf für… Europa“ nach Werken von W. Borchert, Goethe, Schiller, Heine und anderen

„Да отворим врати за … Европа“ по произведения на В. Борхерт, Гьоте, Шилер, Хайне и други


10.00 часа

ЧНУ „ВЕДА” - София 

„Die Luft ist raus“ Thomas Gehring

„Няма въздух” от Томас Геринг


11.00 часа

ГПЧЕ „Хр. Ботев” - Кърджали

„Ein Farbtraum“ von Atanas Atanasov

„Цветен сън” от Атанас Атанасов


12.00 часа

СОУ „Н.Катранов” - Свищов

„Achenputtel“ – eine moderne Geschichte von Tsvetelina Svetoslavova und die Schüler

“Пепеляшка” – една съвременна история от Цв. Светославова и учениците


14.30 часа

ЕГ „Г. Милев” - Добрич

„Geld und Macht führen manchmal zu Verdacht“ von Nikolaj und Vasil Alexiev

„Парите и властта понякога предизвикват подозрения” от Николай и Васил Алексиеви


15.30 часа

МГ „Баба Тонка” - Русе

„Ein Märchen ohne Märchen? Reden Sie keine Märchen!“ frei nach Ö. Von Horvath, B.Brecht, J.W.Goethe, K.Kraus, W.Wondratscheck

„Приказка без приказка? Не ми говорете приказки” по Ван Хорват, Б. Брехт, Й.В.Гьоте, К. Краус, В. Вондрачек


16.30 часа

ПГТ „Алеко Константинов” - Плевен

„Gesangswettbewerb“ von Jorge Bukay

„Певчески конкурс” от Хорхе Букай


17.30 часа

CОУ „Св.св.Кирил и Методий” - Велинград

„Rotkäppchen – eine moderne Variante” von Schülern der 8. Klasse und Vassilka Damyanova und Ivanka Debeluschina

„Червената шапчица – съвременен вариант“ от ученици от 8. клас и В. Дамянова и И. Дебелушина

 

27 АПРИЛ

ЗАЛА "ВОЕНЕН КЛУБ"

11.00 часа

Награждаване на лауреатите.


Коментари (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *