|

Българските музиканти изпълниха “Пет скици” на Марин Големинов, “Новелети” на Александар Глазунов, “Сълзите на клоуна” на Ценко Минкин, “Молитвата на Теодора” на Хоакин Турина, “Танго балет” на Астор Пиацола и “Шопска токата” на Георги Андреев.
Изложбата-концерт бе открита от Димитър Михайлов, първи секретар по политическите и културни въпроси на България при посолството във Вашингтон. Тя е организирана с помоща на съпругата на художника Николай Янакиев- Мариета Брадинова, която живе и работи, заедно с техният син Александар в Америка.
Изложбата включва 24 картини, живопис, литография и екслибрис. В едно от последните си интервюта, преди да почине, художникът споделя следното: “Казвам се Николай. Роден сам в Бургас. И така, по стечение на обстоятелствата съм българин. А всъщност бих искал да съм жител на света. Благодарен сам, че професията ми по своеобразен начин предоставя тази възможност.” Настоящата изложба е потвърждение на неговите думи, че за изкуството няма граници и времето е относително понятие.
Художникът е участвал в графични биеналета и изложби в много страни по света. Известен е на Вашингтонската публика от две други свои участия в престижната "Washington Printmakers Gallery" през 1998-1999 година.
Настоящата изложба събра негови приятели, както българи, така и американци. Те отново имаха удоволствието да се възхитят на изкуство му, на артистичната мy чувствителност, да усетят неговия перфекционизъм.
По този начин българската културна общност във Вашингтон отбеляза своята съпричастност към най-светлия празник на България.
Русена Тончева