
"Мавзолеят" излиза за пръв път на френски, авторката е българска, емигрирала в Париж в началото на 90-те години на миналия век. Романът разкрива нейната гледна точка за годините комунизъм в България чрез съдбата на три поколения в едно семейство. С книгата си, сподели Ружа Лазарова пред рехавата публика в Художествената галерия, тя преживява своебразен катарзис, който самото българско общество все още е е изживяло - обговарянето на соц-периода и загърбването му. В края на представянето авторката прочете откъс от романа си и затвърди убеждението ни, че когато авторът няма дар слово в говоримата реч, е най-добре при подобни премиери четенето да се предоставя на талантливи актьори.
По друг начин стоеше представянето на "Марма, Мариам". Теодора Димова разказа накратко какво е подтикнало написването на текста - своеобразен преразказ на евангелските събития от съвременна жена. Липсата на православно възпитание във вече няколко поколения е двигателят на романа, чиято цел е да се доближи до младите. След като прочете откъси от предстоящото издание, авторката отговори на въпросите на публиката, което се превърна в оживена дискусия. От чутото - като текст и като обсъждане - става ясно, че книгата несъмнено ще предизвика интерес при появата си.
В последната августовска вечер Ицках Финци представи своята книга "Спомних си!", издание на ИК "Валентин Траянов". Издателството имаше още една премиера - на първи септември със "Субект и образ" на Атанас Атанасов, настоящ директор на Сатиричния театър, три пъти носител на наградата "Максим" и на един "Аскеер", актьор, режисьор, професор в Театралната академия. "Субект и образ" е в основата си научна книга, която съдържа и много информация за театрални личности и събития, портрети на Маргарита Младенова, Леон Даниел, Красимир Спасов, както и много интервюта.
По-късно същата вечер проф. Иван Илчев представи книгата на Симеон Радев "Строители на съвременна България" том 3. Публицист, дипломат и държавник, Симеон Радев написва "Строителите на съвременна България" в началото на миналия век. Първоначалното заглавие на този огромен труд е "Инвентар на политическите идеи в България", но авторът го променя, защото, според самия него, то предполага сухо изложение.
До края на Аполония 2009 предстоят още премиери на издателствата "Сиела", "Жанет 45" и "Алтера".