|

През 2005 г. се навършват 110 години от рождението на Гео Милев. В историята на българската култура неговото име и изявите му на поет, критик, издател, театрал и художник е свързано с пика в развитието на модернизма в началото на 1920-те години. Редактираните от него сп. "Везни" (1919-1922) и "Пламък" (1924) са обединяващ център за всички радикално мислещи в областта на литературата и изкуството.
В изложбата са показани близо 100 голямоформатни репродукции на произведения на Гео Милев и художниците от кръга около него: Иван Милев, Иван Бояджиев, Петър Дачев, Сирак Скитник и др. Художественият материал е групиран в пет водещи теми: Азът, Богове и тайнства, Жената, Градът, Музиката.
Организатори са Международна фондация "Гео Милев", СГХГ, Художествена галерия Стара Загора, Къща-музей "Гео Милев" Стара Загора.

Изложбата ще продължи до 27 март 2005 г.
Успоредно с изложбата, през периода докато тя е разположена в СГХГ всеки четвъртък от 16.00 ч. ще има и лекции, посветени на Гео Милев. Ето и лекционната програма:
3 февруари - ЛЕДА МИЛЕВА: Баща ми
10 февруари - доц. д-р РУЖА МАРИНСКА, Нов български университет: Художниците от кръга на Гео Милев
17 февруари - проф. СВЕТЛОЗАР ИГОВ, д.ф.н., Институт за литература БАН: Гео Милев – лидерът на българския авангардизъм
24 февруари - доц. ЛЪЧЕЗАР КАРАНЛЪКОВ, Държавна музикална академия "Панчо Владигеров": Българското музикално творчество и европейският модернизъм
10 март - проф. МИРОСЛАВ ДАЧЕВ, Нов български университет: Гео Милев и модерната поезия
17 март - ст.н.с. IІ ст. ВИОЛЕТА ДЕЧЕВА, Институт за изкуствознание БАН: Гео Милев и театърът като фигура и практика на модернизма
24 март - КАТЕРИНА ГАДЖЕВА, докторант в Нов Български университет: Българските модернисти и фотографът.
Заповядайте!