|

Като част от програмата на So Independent Film Festival беше прожектиран филмът „Мамут” (“Mammoth”) на Лукас Мудисон. Това е филм за нищо... и всичко. За едно пътуване до Тайланд, за един телескоп, за две умиращи деца, за нощни барове, слонове, разрязани портокалови кори и учебници по филипински. Героите се учат да живеят с отсъствието на другия, разделени от хиляди километри земя. Не успяват да се справят със света си един без друг. Филмът е изграден от самотни телефонни монолози, лутащи се между екзистенциални въпроси и всекидневни баналности. И въпреки това не е сантиментална любовна история.
„Мамут” разказва паралелно няколко съдби, а целият сюжет е пронизан от музиката на Лейдитрон. Показва цветовете на Тайланд, мизерията на Филипините и напрежението на онези, които спасяват живот. Споделя толкова много истории, че не е трудно да се откриеш в някоя. Аз например си харесвам момента с бунгалото на плажа.
Въпреки, че режисурата му е интересна, това едва ли е филмът на живота ви. Не бих могла да го определя с друга дума, освен „интересен”.
Този филм може да ви каже много неща. Може и да не ви каже нищо. На мен ми каза, че за да се намериш, първо трябва да се изгубиш.

Филмът е базиран на едноименната пиеса на Дейвид Линдзи-Абеър, която печели „Пулицър”. Това е драмата на едно семейство, принудено да събере разбития си свят след загубата на единствения си син Дани. В главната женска роля виждаме блестящата Никол Кидман, както винаги е изключително очарователна, която изгражда толкова убедителен и силен образ, че филмът сякаш просто те хваща за гърлото. Партнира й Арън Екхарт - бащата, който се опитва да бъде уравновесен, за да е опора на съсипаната си съпруга, но невинаги има сили за това. Към това прибавяме една загрижена майка, една откачена сестра, която очаква бебе, и смахнатото й гадже, едно мило куче, което едва ли не се оказва причината за смъртта на малкия Дани, угрижените родители от груповата терапия и самия убиец на детето, който току-що завършва гимназия. Всеки трябва сам да преодолее празнотата, в която остава след инцидента, но това не може да стане без истерия, драма и сериозно разтърсване на здравото семейство. Въпреки това, този филм съдържа може би най-искрените и въздействащи крясъци и сълзи, които съм виждала на екран.
В среща със зрители в Дома на киното продуцентът на филма Пер Саари сподели, че студиата не продуцират филми на подобна тематика и е отговорност на независимото кино да занимава зрителите с проблемите на искрената човешка драма.

Филмът е блестящ пример за журналистическо разследване и за добре свършена изследователска работа и като цяло няма елемент от него, който да е слаб или недостатъчен (освен може би камарата от икономически термини), а гласът зад кадър е на Мат Деймън.
Десислава Гичева