Раздадоха “Златен ритон” в Пловдив

|
Журито на ХVІІ Фестивал на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" отличи "Европолис - градът на делтата" и "Три сестри и Андрей".


Журито бе в състав: Георги Стоев-Джеки – председател, и членове - Емилия Арабаджиева, Любомир Йотов, Митко Новков и Георги Балабанов.
Награди получиха:
"Златен ритон" за документален филм - “Европолис – градът на делтата” на режисьора Костадин Бонев -
за плътното обрисуване през съдбата на един град и на една книга на всичко онова, което сполетя Източна Европа през края на ХІХ, целия ХХ и началото на ХХІ век;
 
"Златен ритон" за анимационен филм - “Три сестри и Андрей”, режисьори - Борис Десподов и Андрей Паунов -
за оригиналност и вдъхновение в пресъздаването на самотата на старостта и убийствената рутина на всекидневието;
 
Специална награда получи документалният филм “Коридор № 8”, режисьор – Борис Десподов -
за откриването на оригиналната линия, която хем свързва Балканите в единно географско пространство, хем ги разделя в общността на тяхното съществуване;
 
Награда за режисьор се присъжда на Олег Ковачев за филма “245.5” -
за съпричастния му и прочувстван разказ за съдбата на един жертва на времето човек, който въпреки това не е загубил вярата си в доброто и надеждите си за бъдещето;
 
Награда за художник-постановчик на анимационен филм се присъжда на Весела Данчева за филма “Анна Блуме” -
за новаторската визия и органичната и сложна слятост на анимационния й рисунък;
 
Награда за дебют се присъжда на филма “Голешово”, режисьор Илиян Метев -
за топлината и симпатията, с които разказва историята на своите герои;
 
Специална награда на председателя на журито се присъжда на Мариана Вълканова -
за впечатляващ и колоритен звуков дизайн в българското документално кино.
 
Почетен диплом се присъжда на документалните филми:

Две или три неща, които знаем за нея...” - сценарист и режисьор Люба Кулезич -
за страстното, истинско и безкомпромисно пресъздаване на историята на писателката Яна Язова;

Трима мъже край водата” – сценарист и режисьор Ралица Димитрова -
за почтеното отразяване в съдбите на тримата герои на всички перипетии на българския преход;
 
Почетен диплом се присъжда на анимационните филми:

Линията” - художник и режисьор Андрей Кулев;

Фарът” - художник и режисьор Велислава Господинова;
 
Журито определи и следните награди от името на институции и организации:

Наградата на Община Пловдив е за филма “Севт Безсмъртния – тайните на един тракийски цар”, режисьор – Златина Русева;
 
Наградата на СБФД се присъжда на документалния филм “Джазта–праста” на режисьора Андрей Слабаков;
 
Наградата на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив, получава анимационният филм “Заедно”, художник и режисьор – Калина Дечева –
за оригинална, пластична и светлинна визия.
 
Наградата на Българската национална телевизия се присъжда на дебютния филм “Голешово” на режисьора Илиян Метев.
 
Други награди, присъдени от институции и филмови сдружения:

Наградата на Българска национална филмотека се присъжда на филма “Приключено по давност” в лицето на сценариста и режисьора Малина Петрова –
за изключително кинематографичния и аналитичен авторски поглед към парещите следи от близкото ни минало.
 
Наградата на Сдружение “Критика” се присъжда на анимационния филм “Анна Блуме”, сценарист и режисьор Весела Данчева.
 
Наградата на Сдружението на хабилитараните преподаватели по екранни изкуства “АКАДЕМИКА 21” се присъжда на документалния филм “Срещи с Иречек”, сценаристи и режисьори Асен Владимиров, Юли Стоянов.
 

По материали на Национален филмов център



Коментари (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *