|

За картините говори Павел Павлов, подчертавайки неколкократно нейния родов корен и най-вече дядо й, художникът Васил Стоилов. "Василия не разпиля онаследеното родово богатство. Тя поведе война със самата себе си за да завоюва своя територия в духовното пространство. Нейните оръжия - четката и перото й служат да завоюва самата себе си, за да надвива съмненията, изпречили се на пътя й, за да нарисува собствения си живот върху белите платна на своя статив. За да положи върху тях цветове, които сънува и които слънцето някога е правило, но днес вече е спряло да ги прави", каза Павел Павлов.

В стихосбирката са включени 18 тристишия, всяко с илюстрация и превод на японски от редактора на книгата поета и преводач Кен Нагай. Рисунките, вече в по-голям размер могат да се видят на изложбата. За книгата говори зам. председателят на хайку клуба Георги Тодоров. Вечерта завърши с прочитане на няколко хайку на български и японски.
Картините и рисунките на Василия Стоилова (туш и акварел) са много добри, изящни и завладяващи, а съчетани с тристишията на Лиляна Кънева стават още по-пълноценни, разказват истории.
На откриването на изложбата и премиерата присъстваха представители на Японското посолство (с чиято помощ е издадена книгата) и на Български хайку клуб.
Изложбата ще продължи до 24 май, надявам се в галерията да се продават и книжките. Заповядайте!