|

Цветана Манева и Мария Каварджикова изиграха блестящо пиесата на Дейвид Хеър (реж. Маргарита Младенова). Още в самото начало присъствието на двете актриси прикова вниманието на зрителя – през цялото време на сцената и двете се противопоставят и обединяват, разделящи и събиращи. На невидимия, но ясно доловим фон, който предоставя морето, на един малък британски остров, отново става дума за романтичната любов. В различен облик, възприемана и интерпретирана по различни, на пръв поглед, начини - подобно морето – вечна и неименно присъстваща. Превъзходната игра на актрисите в съчетание със сценографията на Любомир Младенов завладява и размислите, и чувствата.
Напълно уместно след този силен спектакъл се състоя и премиерата на биографичната книга за Цветана Манева “Фениксът на българския театър”. Петър Петров представи авторката Севелина Гьорова, написала много книги за театрални творци. Това е десетата книга, свързана с театъра, която предлага на читателите издателство “Дамян Яков”. Много внимание е отделено на годините, които актрисата е била част от състава на Пловдивския театър и където се е срещнала с Любен Гройс. Използвани са откъси от интервюта и части от критика наред с живия разказ на авторката за събития, на които е била свидетел. Севелина Гьорова благодари за толерантността, която Цветана Манева е проявила спрямо ръкописа и начина, по който писателката е представила събитията и характера на актрисата.
Малко по-късно, с известно закъснение, започна камерният концерт на Йоланта Смоленова. Изпълнителката е лауреат на международни и национални конкурси. Освен като солист, тя участва и в камерни формации. Репертоарът й е изключително разнообразен по отношение на стилове и епохи. В Археологическия музей на Созопол почитателите на клавирното музикално изкуство се насладиха на изключително стойностно изпълнение. Младата изпълнителка изсвири Соната оп. 35 (b moll) от Фредерик Шопен, Соната H moll от Ференц Лист и “Скарбо” на Морис Равел. Въпреки късния час, публиката в залата беше многобройна и оцени по достойнство талантът на Йоланта Смоленова, като не напусна Археологическия музей преди да извика пианистката на бис.
Още снимки от откриването може да видите на страницата на Аполония.