|

Панаирът на книгата беше открит от новата председателка на Асоциацията на книгоиздателите в България г-жа Надежда Кабакчиева (изд. "Слънце"), която не пропусна да спомене "данъка-убиец" за книгоиздаването. Може би за повечето издатели именно ДДС е проблем, но как в САЩ, където в почти всички щати има данък добавена стойност и върху учебници книгоиздаването процъфтява? Не е ли по-добре да се помисли за по-високи доходи на населението в България и тогава едва ли данъците ще са чак такъв проблем... Или още по-наложително - да се помисли къде отиват все пак тези данъци, които данъкоплатецът плаща, купувайки си каквото и да е с ДДС в цената му? Дали е редно тези пари да отиват у такива като придворният композитор Божидар Абрашев, който в ролята на министър ръсеше странни метафори за "НДК като мощен компютър", в който книгите от Панаира са жизненоважен софтуер; който вмъкваше още по странни призиви за краят на "Гутенберговата галактика" и с пожелания за добро здраве (на книгите?!) откриваше събитието? Данък добавена стойност ли е основният проблем на книгоиздаването или абсурдното управление на държавата, въплътено в случая в един очевидно дебилен "маестро"?
Но, слава Богу, култура и изкуство в България може да се прави и въпреки министрите.
Освен базар, Панаирът на книгата е място за срещи между читатели и писатели. особено щастливи бяха феновете на Рали Мейдър, когато се оказа, че могат да вземат автограф лично от нея на щанда на издателство "Весела Люцканова". Не по-малко щастливи бяхме и когато на щанда на издателство "Жанет-45" открихме дългоочакваната нова книга на Георги Господинов "Писма до Гаустин" (утре, на 22-ри е премиерата й, не я пропускайте!).
Приятно беше и представянето на вече готовата поредица "Вечните детски романи" на издателство "Пан". Първото й заглавие - "Алиса в страната на чудесата" излиза от печат през 1996, а тази година е публикувано и последното - "Ян Бибиян" (не е ли символично това "А" в заглавието на първата и "Я" в заглавието на последната?).
И така - в сто и един романа са представени най-известните произведения от 17 страни. Общ тираж - около един милион екземпляра. За пръв път на български са представени 14 автора, произведенията издадени за пръв път са 35. Най-продаваното заглавие е "Том Сойер", следвано от "Алиса", "Мечо Пух", "Мери Попинз" и др. Такъв голям обем детско-юношески произведения да бъде издаден за толкова кратко време не се е случвало до сега и едва ли скоро ще се случи, но нека бъдем оптимисти, както призова министърът на културата при откриването на Панаира...
Изобщо... заповядайте, купувайте и четете!